Ciekawostki teologiczne
#1
Wydawało mi się, że taki temat był. Założyłem ten temat, żebyśmy podzielili się ciekawymi odkryciami lub spostrzeżeniami na temat naszej wiary. Mogą być to fragmenty Biblii, encyklik, wypowiedzi mądrych głów czy dokumentów Kościoła.

Zacznę.

Zawsze zastanawiało mnie dlaczego kobieta wchodząc do kościoła nie musi zdejmować nakrycia głowy, natomiast mężczyzna już musi zdjąć. Całkiem niedawno kontemplując twórczość świętego Pawła natknąłem się na oto taki fragment.
Święty Paweł w 1 Kor 11, 3-7 napisał(a):Chciałbym, żebyście wiedzieli, że głową każdego mężczyzny jest Chrystus, mężczyzna zaś jest głową kobiety, a głową Chrystusa - Bóg. Każdy mężczyzna, modląc się lub prorokując4 z nakrytą głową, hańbi swoją głowę. Każda zaś kobieta, modląc się lub prorokując z odkrytą głową, hańbi swoją głowę; wygląda bowiem tak, jakby była ogolona. Jeżeli więc jakaś kobieta nie nakrywa głowy, niechże ostrzyże swe włosy! Jeśli natomiast hańbi kobietę to, że jest ostrzyżona lub ogolona, niechże nakrywa głowę! Mężczyzna zaś nie powinien nakrywać głowy, bo jest obrazem i chwałą Boga, a kobieta jest chwałą mężczyzny.
[Obrazek: userbar.png]
  Odpowiedz
#2
Dobrze wiesz, że cały ten rozdział jest pociśnięty.
„Nigdy nie poddawajmy się zgorzknieniu, pesymizmowi, które podsuwa nam diabeł. Nie ulegajmy pesymizmowi, nie poddawajmy się, nie rezygnujmy, bo mamy mocne oparcie w Duchu Świętym.”
  Odpowiedz
#3
Nie, nie wiem.

A teraz inny hardkor. Jakiś czas temu dużo wspólnot z Neokatechumenatu miało tzw. reditio, czyli uroczyste wyznanie wiary. Pojawiło się sporo plakatów, podobnych do tego: <!-- m --><a class="postlink" href="http://marianie.nazwa.pl/wp/wp-content/uploads/2013/02/Redditio_symboli-212x300.jpg">http://marianie.nazwa.pl/wp/wp-content/ ... 12x300.jpg</a><!-- m -->

I zastanawiałem się czemu ten rak jest na gałązkach palmowych. Poszperałem i dowiedziałem się, że to langusta na palmie. Niedawno o. Szustak stworzył stronę zatytułowaną "Langusta na palmie". Co to za symbol? Można poczytać tu: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.langustanapalmie.pl/langusta">http://www.langustanapalmie.pl/langusta</a><!-- m -->
[Obrazek: userbar.png]
  Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości